Laura Baltkojytė: kelionėms po Lietuvą medžiagos užteks dar ilgam

Su Laura susitikome Panemunės pilyje, kur ši, dar būdama moksleivė, atvyko kaupti savanoriškos patirties. Jau tada man šis sprendimas pasirodė neįtikėtinai šaunus, juk ne bet kas atkeliauja į Jurbarko kraštus skirti savo laisvo laiko kokiam tai vietiniam festivaliui! Nuo tos dienos Lauros kelionės po Lietuvą vis mirga mano socialinių medijų sraute. Nežinau jokio kito žmogaus, kuris su tokiu natūraliu žingeidumu domėtųsi Lietuvos istorija, lankytų Lietuvos miestelius, fiksuotų jų autentiškumą, pokyčius, jaukumą. Todėl artėjant Vasario 16 – osios minėjimui, nusprendžiau paprašyti Lauros sudaryti Lietuvai skirtus TOP 3 – jetukus: nuo įdomiausio istorinio fakto iki gražiausios gamtos lopinėlio.

Laura pristato save prisilietimų skaitytojams: Pasakojimas apie mane labai standartinis: gimiau, augau ir mokiausi, kol baigiau Prezidento Jono Žemaičio gimnazijos 12 klasę, Lietuvos provincijoje – Raseiniuose. Vėliau įstojau į Vytauto Didžiojo universiteto viešosios komunikacijos studijas Kaune. Nuo to laiko prabėgo jau 5 – eri metai, per kuriuos baigiau minėtąsias bakalauro studijas. Beveik visą šį laiką (neskaitant vienos vasaros Kipre bei pusmečio Italijoje) gyvenau Kaune. 3 – čiame kurse pradėjau dirbti su Kauno architektūros festivaliu KAFe, o prieš 2 metus, visai netikėtai, Kauno „Žalgirio“ krepšinio klube.

3 ĮDOMIAUSI LIETUVOS ISTORIJOS FAKTAI

Iš tiesų Lietuvos vardas Magdeburgo analuose paminėtas ne visiškai todėl, kad lietuviai nužudė šventąjį Brunoną. Tiksliau, šventasis Brunonas, vyko į Lietuvą ne visai religinio švietimo tikslais – jo vizitas buvo labiau žvalgomasis, kaip šių dienų turizmo influencerio.  Tais laikais, XI amžiuje, net dabartinės Lenkijos teritorijoje gyvenę žmonės nelabai žinojo kas darosi už jų žemių ribos. O jeigu norite tikslesnės mano šio pasakojimo versijos, paskaitykite prof. Alfredo Bumblausko ir Edvardo Gudavičiaus  „Būtovės slėpinius“ arba pažiūrėkite to paties pavadinimo LRT laidos įrašą.

Taip pat, visa prezidento Valdo Adamkaus gyvenimo istorija. Ją padalinus 100 – ui žmonių, ji vis tiek būtų neįtikėtina. Pavyzdžiui, vienas iš įdomesnių faktų yra tai, kad Adamkaus krikštatėvis buvo pirmosios Vyriausybės vadovas Augustinas Voldemaras)

Dar vienas įdomus faktas – kol tarpukario laikotarpyje dar nebuvo pastatyta Kauno hidroelektrinė, miestas dažnai skęsdavo patvinus Nemunui. Todėl Kaune, Lietuvos banke, vieno iš daugelio pavasarinio potvynio metu saugyklose plaukė M. K. Čiurlionio paveikslai.

3 NETRADICINĖS VIETOS, Į KURIAS KELIAUTUM SU SVEČIU IŠ UŽSIENIU

Keliaučiau į Žemyninę kopą Dumsių girioje, šalia Jonavos.

Taip pat, į vieną seniausių Lietuvos gyvenviečių – Veliuoną. Šis miestelis tiesiog alsuoja viduramžiškumu. Vien ko vertas įvažiavimas į jį, saugomas dviejų piliakalnių iš šonų! Beje, Veliuonos dvaro sodyboje auga tulpmedis, kuris pavasarį nuostabiai žydi. Na, o jei užsienio svečius iš tiesų nusprestumėte vežtis į Veliuoną, pakeliui galėtumėte aplankyti daugybę pilių, dvarų ir kitų lankytinų vietų, išsidėsčiusių palei Nemuno pakrantę.

Bei į Marijampolę – dėl miesto parko, kokybiško streetart’o, kačių skvero ir daug daug kito gėrio šiame mieste.

3 VIETOS-FAVORITĖS LIETUVOJE

Mano tėčio gimtinė Tytuvėnai. Šiame Kelmės rajone įsikūrusiame, kaip senelis sakydavo, kurortiniame miestelyje, praleistos vasaros iki šiol kelia nostalgiškus prisiminimus. O kurortiniu jis vadinamas ne veltui. Pačiose Tytuvėnuose ir aplink jį randami ne vienas ir ne du ežerai, susiformavę slenkant ledynams, o miestelio centre stovi vienas geriausių barokinės architektūros pavyzdžių – Tytuvėnų bažnyčios ir vienuolyno ansamblis. Prieš keletą metų degęs, vienuolynas šiuo metu sutvarkytas ir veikia kaip muziejus. Jame siūlomos įvairios edukacinės programos.

Taip pat, Kaunas, kuris vis dar sugeba mane nustebinti savo istorijomis bei vis atrandamomis naujomis vietomis. Šį miestą prisijaukinau ne iš karto – baigusi mokyklą svajojau apie Vilnių, tačiau studijos nuvedė į Kauną. Pirmuosius metus kankinausi, tuomet nemaloniame ir pilkame mieste, tačiau per 5 metus pažinau Kauną vietinių pagalba, pati organizuotai tyrinėdama atskirus rajonus bei savanoriaudama ekskursijų ciklus po Kauną organizuojančiame „Ekskurse“. Na, o kad per pastaruosius metus Kaunas smarkiai lopomas ir ženklas „Atsiprašome už nepatogumus – Kaunas tvarkosi“ tapo kone miesto vizitine kortele, turbūt žino beveik kiekvienas.

Ir Joniškėlis, Pasvalio rajone – dėl bajorų Karpių giminės istorijos, kurie šiame miestelyje pasistatė dvarą, parėmė bažnyčios statybas bei tiesiog, buvo šio miestelio šerdis iki pat XX amžiaus vidurio. Taip pat, ši vieta mano mėgstama dėl daugybės nuostabių prisiminimų iš savanorysčių Karpių dvaro festivaliuose, kurių metų teko gyventi dvaro teritorijoje.

3 MYLIMIAUSIOS GAMTOS LOKACIJOS

Bridvaišio ežeras Tytuvėnuose.

Dubysos regioninis parkas – visiems rekomenduoju sudalyvauti parko organizuojamuose žygiuose.

Mieste artimiausia gamta – parkai. Gera sugrįžti į neseniai baigtą tvarkyti Kalniečių parką Kaune (vasarą parko kavinėje šalia tvenkinio gali pasijausti kaip užsienyje).

3 MĖGSTAMIAUSIOS VIETOS TEN, KUR DABAR GYVENI (KAUNE)

Žaliakalnis – visos gatvelės su romantiškaisiais tarpukariniais medinukais, Žaliakalnio turgumi, senaisiais Kauko laiptais (šiuo metu restauruojamais) ir taip pat nepakartojama Vaižganto gatve.

Kavinė „Kultūra“ šalia Kauno paveikslų galerijos.

Savanorių  ir Juozapavičiaus prospektai – dėl savo puikių grindinių, kuriomis, laukiu nesulaukiu, kuomet vėl galėsiu skrieti paspirtuku pavasarį.

3 NEATRASTI ARBA NUVERTINTI LIETUVOS PERLAI

Alytus – nors šiuo metu aktyviai dirba su savo nauju prekės ženklu, tačiau tai miestas, kuris dar tikrai nėra atrastas kaip turistinė vieta. Beje, Alytaus rajone, Kurnėnų kaime, galima rasti ir visiškai amerikonišką mokyklą (Kurnėnų Lauryno Radziukyno mokykla), kuriai medžiagas, tikrų tikriausiai, iš Amerikos parplukdė Amerikos lietuvis – Laurynas Radziukynas. Plačiau apie tai: https://bit.ly/2SpC5xY

Šakiai – dar ir pati nesuprantu, kuo man šis miestas patinka, bet planuoju į jį sugrįžti. O nebuvusiems, verta aplankyti vien dėl varpų kariljono miesto centrinėje aikštėje.

Kazlų rūda – teko lankytis šaltoką rudenio dieną, bet šis, tarp pušyno tankmės įsikūręs miestelis, su didžiuliu „Ikea“ fabriku, paliko jaukų įspūdį (į miestelį galima atkeliauti ir traukiniu).

3 MYLIMIAUSI ARCHITEKTŪROS PASTATAI


Visada grožiuosi Kalniečių 16 – aukščių eksterjeru, kurie Čečėnijos aikštės pašonėje iškilo 1984 m. Tam tikru laikotarpiu tai buvo aukščiausi pastatai Lietuvoje!

Turbūt nuskambės labai subjektyviai, nes nemažą laiko dalį praleidžiu šiame pastate, bet taip pat ir „Žalgirio“ arena Kaune. Dėl savo industrinio interjero, jis neužgožia žmonių ir minčių, o jame panaudotos medžiagos parinktos pakankamai tvarios, nes ir po 8 – erių metų gyvavimo, pastatas neatrodo „padėvėtas“ nei iš vidaus, nei iš išorės.

O trečiasis – Petro Vileišio rūmai Vilniuje, Antakalnyje.

3 DALYKA, APIE KĄ TAU LIETUVA

Lietuvių kalba. Tai viena iš didesnių priežasčių kodėl noriu likti gyventi Lietuvoje – man labiau patinka mąstyti ir kalbėti gimtąja kalba, kurios tarmės turi tiek įvairiausių žodžių ir žodelių, kurių visų net neišmoksi.

Lietuviškas temperamentas – šiek tiek šiaurietiškas uždarumas, emocijų nereiškimas vidury gatvės (dažniausiu atveju) bei konservatyvumas – dalykai, man apibūdinantys tai, už ką lietuvius ir mėgstu (arba prisimenu mėgstanti, kuomet nukeliauju kur piečiau).

Pati Lietuva – joje galima rasti tiek įvairiausių kraštovaizdžių, miestų ir miestelių, o juose – slypinčių istorijų, kad kelionėms po Lietuvą medžiagos užteks dar ilgam.

3 DALYKAI, KURIAIS NORĖTUM PASIDALINTI PAPILDOMAI

Kur norėčiau nuvykti, bet dar nebuvau Lietuvoje? Visaginas. Žmonės šneka, kad ten esti „architektūros zoologijos sodas“.

Kuo naudotis, planuojant kelionę po Lietuvą: nepamainomas vietelių „digginimo“ žemėlapis Lietuvoje: https://bit.ly/2DwXtak

Geriausia dokumentika apie Lietuvos miestus ir miestelius: LRT Plius laida – „STOP juosta“.

Laurą ir jos keliones galite sekti instagram paskyroje.